Cyklotrialové hry mládeže 2014 - Archiv / 2015 / Články - AMK Hamry nad Sázavou - biketrial

Cyklotrialové hry mládeže 2014

Zvětšit

V sobotu se finálovým závodem uzavřel pilotní ročník Cyklotrialových her mládeže. Seriál pro mládež ve věku 5 až 16 let letos zahrnoval 4 soutěže, součástí celoročního projektu bylo i přípravné soustředění reprezentace a účast na mládežnickém mistrovství světa – Světových hrách mládeže. Celkem se do projektu zapojilo více než padesát mladých trialistů.

V sobotu se finálovým závodem uzavřel pilotní ročník Cyklotrialových her mládeže. Seriál pro mládež ve věku 5 až 16 let letos zahrnoval 4 soutěže, součástí celoročního projektu bylo i přípravné soustředění reprezentace a účast na mládežnickém mistrovství světa – Světových hrách mládeže. Celkem se do projektu zapojilo více než padesát mladých trialistů.

Soutěže byly pořádány podle pravidel trialu pod Českým svazem cyklistiky. Věkové kategorie poussin (9-10 let), benjamin (11-12 let), minime (13-14 let), kadet (15-16 let) a dívky (6-15 let) byly doplněny o kategorii promesa (5-8 let) pro včasné zachycení zájmu těch nejmladších jezdců. To se ukázalo jako správný krok, právě obě nejmladší kategorie promesa a poussin byly ve všech soutěžích nejobsazenější. Přilákat k trialu nové zájemce bylo jedním z hlavních cílů projektu.

Pořadateli jednotlivých soutěží byly především místní kluby s bohatými zkušenostmi s výchovou mládeže a s pořádáním soutěží. Do přípravy se zapojilo několik desítek dobrovolníků a díky jejich nezištné pomoci se podařilo nastavit výchozí standard úrovně organizace pro budoucí ročníky. Finančně projekt podpořil výraznou měrou Český svaz cyklistiky, jednotlivé závody pak dále místní instituce, sponzoři a partneři lokálních pořadatelů.

První soutěž: Olomouc

Úvodní soutěž seriálu proběhla 26. dubna v Olomouci v Centru Semafor. Sportovní areál na dosah městského centra poskytl odpovídající zázemí a prostor pro vybudování pěti kontrolních úseků, které se jely na tři kola. Tento soutěžní model se zopakoval i v následujících soutěžích. Soutěž byla jednostupňová, bez semifinále – vzhledem k počtu účastníků a kategorií by bylo obtížné dvoustupňový systém realizovat. Na olomoucký závod přijelo více než čtyřicet závodníků, příjemné počasí a dostupná lokalita nalákaly také velké množství diváků.

Druhá soutěž: Žďár nad Sázavou

Pokračovalo se 17. května ve Žďáře nad Sázavou pod Pilskou nádrží. Lokalita závodu leží v rekreační oblasti města na křižovatce frekventovaných cyklotras. Kontrolní úseky využívaly místních terénních nerovností doplněných o betonové prvky, kameny a mohutné klády. Závod byl bohužel silně poznamenán nepřízní počasí, chladno a především hustý vytrvalý déšť odradily většinu diváků. Naštěstí ne závodníky, kteří i za těchto podmínek závod absolvovali s plným nasazením.

Třetí soutěž: Říčany, mistrovství republiky

Třetí kolo seriálu jezdci absolvovali v rámci Mistrovství České republiky v trialu 28. června v Říčanech u Prahy. Termín závodu na samém začátku letních prázdnin nebyl z hlediska mládeže úplně šťastný a podepsal se i na nižší účasti, kdy přijelo pouhých dvacet čtyři dětí. Soutěž se konala na louce pod hradem a byla velice dobře medializovaná. Česká televize zde kromě reportáže z mistrovských kategorií natáčela i trialovou mládež do dětského pořadu Lvíčata, který je zaměřen na propagaci malých sportů.

Soustředění reprezentační mládeže

Na základě výsledků prvních tří soutěží byl sestaven reprezentační tým pro letošní Světové hry mládeže. Pro dvanáct nominovaných jezdců byla zajištěna účast na čtyřdenním soustředění v červenci v Hamrech nad Sázavou, tréninky zde probíhaly pod vedením trenérů, kteří se dlouhodobě věnují práci s mládeží. Zároveň zde byla možnost předávání zkušeností mezi mládeží a staršími jezdci z kategorií elite a junior, kteří se akce také zúčastnili.

Světové hry mládeže

Reprezentační výjezd na světové hry mládeže do Polského Zawierzie první srpnový víkend byl pro většinu mladých závodníků prvním setkáním s prostředím mezinárodních závodů a hlavním cílem bylo nabrat zkušenosti. Organizační zabezpečení, obtížnost tratí, úroveň rozhodčích – to všechno byly věci, které pečlivě sledovali i rodiče v roli doprovodů, protože velká většina z nich pracuje v klubech mládeže a zapojuje se do pořádání domácích soutěží. Za obrovský úspěch považujeme postup českých jezdců do finále v kategoriích benjamin a girls. Petr Mokrý nakonec obsadil deváté místo a Bětka Pečínková šesté místo.

Finálové zakončené domácího seriálu: Havířov

Čtvrtá, závěrečná soutěž seriálu se konala v sobotu 11. října v havířovském trialparku Na nábřeží. Havířov byl zvolen právě kvůli tomuto výjimečnému areálu, který nabízí pro cyklotrial vynikající podmínky. Pestré složení stabilně nainstalovaných překážek, dostatek prostoru pro jezdce i diváky, zázemí pro účastníky – to vše navíc prakticky přímo v centru města pár kroků od hlavního náměstí. Finále se zúčastnily čtyři desítky jezdců. Pro některé děti to byl úplně první trialový závod v životě, tak snad budou postupně přibývat i další.