Hamerští Biketrialisté na Mistrovství světa. - Archiv / 2010 - AMK Hamry nad Sázavou - biketrial

0. 0. 0

Hamerští Biketrialisté na Mistrovství světa.

Zvětšit

Video z MS

Fotogalerie - Itálie - Španělsko

Tak už je to opět za námi

Letošní MS pořádané Španěly a Italy bylo plné zážitků i rozporuplných hodnocení. Když člověk pomine titěrně malilinkaté směrovky organizátorů, tak příjezdy do obou destinací byly i bez navigace příjemné a naprosto bez problémů. Ale vezměme to pěkně od začátku.

Většina jezdců i se svými doprovody vyrazili na 2200 km dlouhou cestu do Vilanova de Prades ve středu. Někteří to pojali jako „ dovolenou „ a jejich cesta začala již v pondělí , aby si užili trochu toho moře ještě před prvním závodem.

Vilanova de Prades malé městečko nacházející se asi 130 km jihozápadně od Barcelony překvapila moc pěkným zázemím v podobě oficiálního kempu s bazénem a obchůdkem. Okolí velice malebné, plné mandlových hájů a civilizace v nedohlednu. Kemp byl oudorově zaměřen, neboť jsme byli ve výšce cca 900 m n.m. a okolo skály pro lezení a turistiku. Ráno jsem tedy vstávali do 10°C a před pod polednem to již bylo na 35°C.

Samotný závod výborně zajištěný, tratě obtížnější, ale moc pěkné. Pořadatelům vlastně stačilo rozhodit jen pásky do větru a tratě byly na světě, neboť kameny a skály byly všude. Španělští rozhodčí tradičně zavírající oči nad jízdou domácích a naopak trošku nesmyslné výroky u ostatních jezdců.

V sobotu ráno nás vítá chladný vítr, ale na sluníčku je již příjemně. Startují kat.do 15 let a hned první den nás povzbuzují svými výkony benjamínci výpravy. Maruška Křivová se svým výkonem řadí za zatím nepřekonatelné sestry Abantovy na třetí příčku. Její bratr Vojta v kat.Minime obsazuje krásné 6.místo. Nejlepší v kat.Benjamin je Mára Hlávka na 7.místě. Výkony všech mladých jezdců jsou velmi potěšující neboť většina z nich ochutnává atmosféru Mistrovství světa poprvé.

Neděle již tradičně patří kat.Junior, Senior a Elite a stejně jako sobotní závod začíná nezvykle chladným ránem, které pak přejde do tradičního horka. Naštěstí pořadatel připravil pro jezdce dostatek balené vody i sportovních nápojů a ovoce. Nutno podotknout, že nejen Češi, ale i Katalánci se rádi zásobují čímkoli zadarmo. Bylo vidět místní diváky jak se pakují.
První startují Junioři, Elita až nakonec. Ti pak musí na prvních sekcích strávit polovinu celkového času a někteří z nich pak nestíhají a nafasují nějaké ty penalizační bodíky. V kat.Junior bojují jako lvi Martin, Vašek, Honza a Ivan. Martin ztrácí naděje na dobré umístění na 6. a 7. sekci, kde dává 5 tr.bodů. Na sedmičce dokonce tak nesmyslně, že skáče do eliťácké tratě odkud již není cesty zpět. Tato chyba jej sráží hodně i psychicky. Celkově pak končí na 7.místě. Naopak Vašek Gryc jede velmi vyrovnaně a v pohodě. Jeho 10.místo je velmi dobré. Honza Musil končí v těsném závěsu za ním. Na své 26 má někde problémy se vejít do sekcí. Vždyť 26“ kola v kat.Junior jezdí jen dva jezdci a přece jen se na ně tak při stavě tratí troch zapomíná. Ivan Kebeleš po hrozně vypadajícím pádu na umělém KÚ č.10 končí po ošetření na trati v nedaleké nemocnici. Strach z vykloubeného ramene je ale naštěstí neopodstatněný a vše končí jen silnou naraženinou. Ivánek je vtipálek po dědovi a tak si prý chtěl otestovat úroveň zdravotnictví v Katalánsku.  V kat.Senior české barvy hájili Pavel, Kája, Pepa a Richard. Pavlovi Procházkovi závod v Katalánsku nevyšel tak jak by si přál a obsadil 10.místo. Ostatní jezdci Kája Brambora, Pepa Táborský a Ríša Lochmann také určitě nezajeli podle svých představ a v některých případech i s pomocí rozhodčích obsadili střed startovního pole. V nejprestižnější kat.Elite jsme měli Vaška Koláře a Davida Herku. Vašek jel velice pěkně a v průběhu závodu se stále držel okolo 3.místa. V napínavém souboji se Španělem Gutierrezem pak vyšel vítězně a k naší velké radosti skončil na 3.místě. David se prvním rokem v této kategorii rozkoukával a prvním závodem se tak trochu protrápil.
Vyhlášení výsledků pak pro nás vyznělo celkem příznivě. Z Katalánska si odvážíme 3 bronzové medaile, když tu třetí jsme získali v celkovém umístění národů. Celý nedělní den pak byl zakončen Dirt bikeovou exhibicí, ohňostrojem a diskotékou.

V pondělí ráno začal obvyklý přesun jezdců do druhého dějiště seriálu. Letos druhý a zároveň finálový závod hostilo italské Darfo Boario Terme, město vzdálené 140 km severovýchodně od Milána. Většina jezdců ještě v průběhu cesty strávila dva až tři dny relaxací u moře. V pátek jsme se všichni v pořádku, ovšem ne bez následků, setkali v kempu pro MS. Během přejezdu ze Španělska do Itálie byla tři auta našich jezdců vykradena. Následky byly nepříjemné : rozbitá okna u dvou aut, vylomený zámek u karavanu, foťák, peníze, MP3 a pasy jsou výčtem toho základního. Vím, jak je to nepříjemné, ale hlavně že všichni dojeli v pořádku. Kemp pro MS byl zařízen na volném prostranství před kongresovou halou, kde bylo také sociální zázemí a vše pro závody. Tratě pořadatel připravil na kopci asi 100m od kempu. Krásné lázeňské město v údolí směrem na lyžařské středisko Passo del Tonale ( 3300mnm ), po obou stranách dvoutisícová pohoří, no prostě pohádka a zároveň místo, kam by se asi kdokoli z nás jako turista nevydal. Vše by bylo perfektní kdyby……Ve středu pršelo tak, že nebýt našich lidí, kteří již byli v kempu a doslova vykopali odvodňovací systém spali by ve vodě. To se ale již nepodařilo zachránit v pátek, kdy po dlouhotrvajícím dešti již tento systém nestíhal a doslova to vytopilo několik stanů mezi nimiž byly i stany našich jezdců. Večer před sobotním závodem, tedy někteří naši mladí jezdci museli spát v autech.

Ráno nás přivítalo krásným slunečným počasím, které vydrželo nejen po celou sobotu, ale i neděli. Jako první se do tratí vydali minimáci. Po Španělsku měl dobře našlápnuto Vojta Křiva, kterému se moc nevydařilo kolo první a doháněl ztrátu v kole druhém. To se mu sice povedlo , ale celkový součet 21 bodů stačil na 5.místo. Bedna byla opět velice blízko. Do 10.místa se ještě svým vyrovnaným výkonem vešel Tadeáš Kříž. Ondrovi Šenkovi a Matějovi Popelkovi se závod v Itálii příliš nevydařil a oba jezdci skončili v druhé polovině startovního pole. V kat.Benjamin Marek Hlávka a Filip Klouček pěknou jízdou obsadili 9.a 10.pozici. Lukáš Janka a Michal Pavlík patří k těm jezdcům, kteří v mezinárodních soutěžích zatím sbírají zkušenosti. V kat.Poussin nás reprezentovali Marek Pochtiol a Michal Kůřil. Oba jezdci také začínají na velkých světových závodech a tak jejich umístění v polovině pole je velmi slušným počinem.

V průběhu sobotního dne začaly i přípravy na slavnostní zahájení. Ve městě byl čilý ruch. Stavělo se podium, stánky s občerstvením i dárkovým zbožím. Když ale večer vyrazily všechny výpravy na průvod městem, zjistili jsme, že podií s živou hudou je ve městě několik a že to vše není kvůli nám, jak jsme se někteří domnívali, ale na oslavu patrona města. To jsme ještě netušili, že tato velká akce bude až do páté ranní hodiny. Podium hned vedle kempů dunělo opravdu až do pěti a potom nastal úklid. Vše utichlo kolem sedmé ranní a junioři kteří startovali jako první vstávali tak kolem osmé. Poslední dvě noci byly fakt náročné. Déšť a potom hudba je opravdu vražedná kombinace.

Jako první se do závodu pustil Martin Kakáč a Honza Musil. O chvíli později startovali Vašek Gryc i zraněný Ivan Kebeleš, který jel se zatejpovaným ramenem. Martin začal opravdu výborně a po prvním kole byl první o 3 body před Lacem Jánoškem. V druhém kole ale udělal dvě chyby a body se srovnaly. Laco nakonec vítězí na nuly a Martina druhé místo řadí na celkové 5.místo. Honza Musil svým skvělým výkonem ve druhém kole napravoval chyby z kola prvního a to mu vyneslo 7.místo.Václav Gryc vyrovnaným výkonem obsadil devátou příčku a Ivan Kebeleš byl patnáctý. V početné kat.Senior si všichni naši jezdci polepšili. Pavel Procházka byl se svým výkonem velice spokojený, ale některé sporné výroky rozhodčích mu umožnily pouze 7.místo. I Karel Brambora a Ríša Lochmann svými velice vyrovnanými jízdami v obou kolech obsadily 11. a 14.místo. Pepa Táborský si oproti Španělsku polepšil o dvě příčky a skončil na 18.místě. Umístění našich mladých jezdců v první polovině startovního pole kat.senior je dobrým základem do let budoucích. Kat.Elite přinesla řadu zvratů a překvapení. Váša Kolář dle jeho slov, i co jsem měl možnost vidět, zajel dobrou jízdu, ale některá chybná rozhodnutí rozhodčích jej zařadila na 10.místo. Doslova špatných rozhodnutí v tomto závodě jsem viděl několik a to nejen u našich jezdců. Docela mě i zaskočilo, že pořadatel v tak horkém počasí nepřipravil pro závodníky v průběhu závodu žádné občerstvení. Po Španělsku se dobře rozkoukal a ztratil ostych David Herka. V druhém kole se ještě zlepšil a 8.příčka je velmi potěšující.

Celkovou bilancí dvou bronzových medailí ( M.Křivová a národy ) nepatří toto MS z hlediska historie reprezentace k nejúspěšnějším, ale 5.místo V.Koláře, M.Kakáče a V.Křivy jsou určitě vynikajícím úspěchem. Pro Martina v kat.Junior stejně tak i pro Pavla v seniorech je určitě výsledek na světovém šampionátu zklamáním. I já se přiznám , že jsem v těchto kategoriích očekával medaile + ještě v Minime, ale to je sport. Vždyť být na světe pátý nebo desátý je obrovský úspěch. Berme to tak, že jsme dopadli lépe než naši atleti na ME. Srovnání s konkurencí je vždy dobré, je potřeba se poučit, potrénovat a příští rok jim to nandáme.

Na závěr bych rád poděkoval všem jezdcům za předvedené výkony, bojovnost a reprezentaci ČR. Rodičům i doprovodům za zázemí a starostlivost, kterou pro jezdce zajišťovali a MUDr.Jitce Bramborové za lékařský dohled na celou výpravou.