UCI TRIALS WORLD CHAMPIONSHIPS 2014 - Archiv / 2014 - AMK Hamry nad Sázavou - biketrial

UCI TRIALS WORLD CHAMPIONSHIPS 2014

Zvětšit

Video

Letošní MS Mountain Bike & Trial přivítal norský Hafjell. Kompletní světová trialová špička se sjela ve 20 km vzdáleném Lillehammeru. 22 juniorů 20“, 14 juniorů 26“, 31 elite 20“, 35 elite 26“ a 12 women elite. Celkem 114 jezdců těchto nejprestižnějších kategorií.

Ve 20“ byli nominováni Petr Jeřicha a Vašek Kolář. Do 26“ se po loňské zdravotní přestávce vrátil Vlasta Čiháček. Novou tváří reprezentace byla Mája Křivová, která si poprvé na MS UCI vyzkoušela, jaké to je jet s kompletní ženskou světovou špičkou.

Po rychlém leteckém přesunu celé české výpravy z Prahy do Osla a poté vlakem do Lillehammeru jsme se ubytovali těsně pod skokanskými můstky v krásných apartmánech po zimní olympiádě v roce 1994. Na rozdíl od jiných olympijských vesniček zde zůstaly a slouží dál. Na samotné závodiště umístěné přímo ve městě jsme jezdili buď vypůjčeným autem nebo chodili pěšky. Nebylo to ani 10 minut.

V pondělí nás čekala prohlídka sekcí. Hotové byly tratě pro 20“ i pro 26“ kola. Podle slov kluků byla pro semifinále obtížnost nastavena přehnaně vysoko. Tratě pro ženskou kategorii nebyly ještě hotové všechny. Ty, co byly, se nám zdály dost snadné. To samozřejmě nenechalo klidné ty nejlepší závodnice Taťjanu Janíčkovou a Australanku Janinu Jungfels, které slušně ukazovaly stavitelům tratí, kde všude by se to dalo ztížit, aby se závod nerozhodoval jediným bodem a mohla tak vyhrát skutečně ta nejlepší.

V úterý se do semifinále 20“ pustili Petr Jeřicha, kterému dělal doprovod Vlasta Čiháček a Vašek Kolář, toho doprovázel Roman Chvojka. Nejvíce se asi po krásném 5. místě z loňského MS v JAR očekávalo od Vaška Koláře. Ale přes velikou snahu z toho bylo nakonec až 21. místo. Sám Vašek říkal, že je velmi unavený z cestování na MS BIU (to mimochodem letos vyhrál a stal se mistrem světa).  Zbyl mu tak vlastně jen týden na odpočinek a změnu stylu, který závod podle pravidel UCI vyžaduje. A to je prostě málo. 21. místo je pro něj prý ale výzvou k tomu, aby se na příští rok lépe připravil a popral se v té největší světové konkurenci o výrazně lepší umístění. Petr Jeřicha jel také na hranici svých možností. V každém kole se mu podařilo zajet alespoň jednu sekci a ve výsledku z toho bylo 26. místo, což přijal v dobré náladě a s úsměvem jemu vlastním.  Celý večer se pak pro motivaci rozebíraly výkony těch nejlepších a hledaly se způsoby, jak trénovat, abychom se jim přiblížili. A to je dobře.

Ve středu pak do sekcí vjel na 26“ kole i Vlasta Čiháček, jemu dělal na oplátku doprovod Petr Jeřicha. Na Vlastovi bylo vidět, že chce závod hlavně dojet. Obě operovaná kolena naštěstí vydržela. I jemu se podařilo v závodě projet některé sekce a 27. místo vzal na své současné možnosti jako dobrý výsledek. 

V pátek se do závodu pustila Mája Křivová. Tratě v této kategorii doznaly některých změn a obtížnost se zvedla. Přesto byly, jak se říká, z našeho pohledu jetelné. Máju jsem doprovázel já a tratě si s ní prošel i Roman Chvojka, což jí dost pomohlo v rozhodování, jak některá místa vyřešit. Po prvním kole se dělila o sedmé-osmé místo a do dalšího kola měla plán, jak to ještě vylepšit. Pak ale přišla sporná  pětka od rozhodčího na sekci,  kterou jela v prvním kole za nula a v závěrečném kole ještě jedna za špatné projetí šipek a rázem z toho bylo deváté místo. I tak jí patří poděkování za předvedený výkon. Být jako šestnáctiletá devátá na MS UCI je skvělé a je to i velká naděje do budoucna. Doufejme, že na sobě zapracuje stejně jako kluci a příští rok na MS UCI v Andoře se všichni posunou k těm vysněným příčkám. To by se už snad do týmu zapojí i někteří nadějní junioři, abychom mohli přihlásit celý tým do soutěže národů. Vítězkou kategorie woman elite se stala Tatiana Janíčková, 2. Nina Reichenbach, 3. Gemma  Abant.

Pátek a sobota patřily všem finalistům a tak jsme mohli vidět opravdu ta nejlepší světová esa trialu přímo na živo a musím říct, že nezklamala.  V elite 20“ vyhrál zaslouženě Španěl  Benito Ros před dalším Španělem Abelem Mustielesem.  Oba dva předváděli skvělé výkony a přiváděli do varu diváky, kterých se na jednotlivá finále sešlo opravdu hodně. 3. skončil Němec Rafael Pils.
V 26“ vyhrál suverénně Francouz  Gilles  Coustellier, 2. dojel Aurelien Fontenoy také z Francie a 3. Kenny Balaey z Belgie.

A celkový dojem z MS?  Organizačně perfektně zvládnutý podnik, spousta nových zkušeností. O reprezentanty postaráno jako o reprezentanty České republiky. V týmu dobrá nálada, tolerance a vzájemná pomoc. Co nemůžu opomenout je skvělý Roman Chvojka jako trenér, manažer, kuchař, řidič…prostě „nic není problém“ a tak to má být.

M. K.

Fotky   Kompletní výsledky

ZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšit


<< Zpět